انجمن علمي تخصصی ادبیات
امام صادق علیه السلام می فرمایند:" زبان عربی را بیاموزید،زیرا خداوند به این زبان، با آفریده های خود سخن گفته است." (وسائل الشیعة ، ج6 ، ص220)    هفته پژوهش به همه محققان گرامی باد    
صفحه نخست گالری تصاویر دانلود علوم قرآنی نشست های تخصصی سایتهای مرتبط درباره انجمن تماس با ما
صفحه نخست
اعضاء انجمن
فعالیت های تشکل
آیینه ادبیات
جلسات عمومی
مقالات
گاهنامه انجمن
پاسخ به سوالات
آرشيو اخبار
سایتهای ویژه
اخبار
تاريخ انتشار 23/2/1394 - 13:56
کد اخبار 1 تعداد بازديد 600 تعداد نظرات کاربران 0  

پيشنهادات انجمن علمي ـ پژوهشي ادبيات در هفته پژوهش
  از آنجايي كه اين جلسه اولين برنامه بعد از تمام شدن نمايشگاه به حساب مي‌آيد، پيشنهاد مي شود نكات قوت و ضعف هر انجمني به صورت كتبي به آن انجمن تذكر داده شود تا تجربه‌اي باشد براي رفع نواقص آن انجمن....
 1. از آنجايي كه اين جلسه اولين برنامه بعد از تمام شدن نمايشگاه به حساب مي‌آيد، پيشنهاد مي شود نكات قوت و ضعف هر انجمني به صورت كتبي به آن انجمن تذكر داده شود تا تجربه‌اي باشد براي رفع نواقص آن انجمن.
 2. معيار برتري در نمايشگاه هفته پژوهش پيش از برپايي نمايشگاه به صورت مكتوب براي انجمن ها بازگو شود تا رقابت‌ها در همه زمينه‌ها بيشتر به وجود بيايد.
 3. انجمن‌ها بايد به سمت توليد علم و كارهاي به زمين‌مانده كشيده شود تا توليد علم حاصل شود و خلاقيت‌ها و ابتكارات جديدي به وجود آيد و هم كارهاي به زمين‌مانده دنبال شود و به همين جهت انجمن علمي و پژوهشي ادبيات از همان آغاز فعاليت هاي خود را با كارهاي به زمين‌مانده شروع كرد و دو موضوع را از همان آغاز سرلوحه كاري خود قرار داد: يكي پژوهش و بررسي در زندگي‌نامه اديباي شيعه و ديگر نشست‌هاي علمي با دعوت از اساتيد پخته و پرهيز از نشست‌هاي صوري و كم‌محتوا و چند موضوع ديگر را به مرور زمان به آن اضافه نمود: يكي جمع آوري روايات اهل‌بيت(ع) در زمينه ادبيات تحت عنوان ادبيات عرب از منظر معصومين(ع) كه محصول آن يك كتاب مستقل شد و در شوراي مشورتي طرح هاي پژوهشي رأي و رتبه آورد كه الحمد لله اين كار پايان پذيرفت و به دفتر معاونت محترم پژوهش تحويل داده شد. و ديگري راه انداختن گاهنامه ادبي و سايت انجمن بود كه در حوزه علميه قم تنها سايت در ادبيات عرب به حساب مي‌آيد و همه اين‌ها سبب شد كه در بازديد رياست محترم جامعه آيت الله اعرافي در سال گذشته از نمايشگاه و هم در افتتاح نمايشگاه امسال توجه و گفتگوي ويژه‌اي با غرفه ادبيات داشت كه مهم‌ترين پيام و اين نگاه و توجه ويژه اين است كه رياست محترم جامعه به كيفيت بيشتر اهميت مي‌دهد تا به كميت و به كارهاي جديد و به زمين‌مانده بيشتر توجه مي‌كند تاكارهاي كم‌عمق و يا بازسازي صرف و نيز به همه پژوهشگران مي‌گويم هدف شما از پژوهش، توليد علم باشد نه تكرار مكررات.
 4. پيشنهاد مي‌شود يك اتاق فكر از كليه انجمن‌ها تشكيل شود تا كارهاي به زمين‌مانده را رصد كنند و در اختيار انجمن‌ها قرار دهند تا آنان با صرف كردن وقت كمتر بهره‌وري بيشتري را داشته باشند.
 5. انجمن‌ها و نخبگان جامعه بايد پژوهش را يك وظيفه طلبگي بدانند نه يك شغل بازاري؛ همان طوري كه سيره حوزه علميه چنين بوده است. بزرگان گذشته تحقيق و نويسندگي و نوآوري در تحقيق را يك وظيفه مي دانستند نه يك شغل و نيز مسئولين مربوطه امكانات را به طوري تقسيم‌بندي كنند كه بتوانند پژوهشگران را تشويق كرده باشند و دغدغه مادي آنان را كاهش دهند تا فراغت بيشتر به كار تحقيق بپردازند.
 6. بايد ارتباط عميقي بين انجمن‌ها و گروه‌هاي علمي مربوطه حاصل شود تا انجمن‌ها از تجربيات گروه‌ها و گروه‌ها از توانمندي انجمن‌ها استفاده ببرند.
 7. در كرسي‌هاي نظريه‌پردازي از افراد توانمند انجمن‌ها نيز استفاده صورت بگيرد تا بار علمي انجمن‌ها بيشتر به وجود بيايد.
 8. بايد نشست‌هاي مشتركي بين دو يا سه انجمن برگزار شود، افراد مشترك از هر انجمن صحبت كنند تا چالشهاي موجود بهتر شناسايي شود و راه حل مناسب اتخاذ ‌شود.
 9. انجمن ادبيات براي تقويت ادبيات در حوزه‌هاي علميه پنج پيشنهاد را به شما عزيزان موجود وو مسئولين محترم حوزه‌ها ارئه مي‌دهد.
 1. راه اندازي يك درس تحقيقي ادبيات از سطح تا خارج كه نظر رياست محترم جامعه و مسئول مجتمع عالي فقه و معارف اسلامي در بازديد غرفه انجمن ادبيات همين بود
 2. وجود يك درس ادبي به عنوان درس جنبي از پايه اول تا پايه پنجم
 3. راه اندازي پايان‌تحقيق‌ها و پايان‌نامه و كارهاي تحقيق در موضووعات مختلف ادبي
 4. بانگري دقيق و همه جانبه كتب درسي و نوشتن كتابهاي عميق و به روز و كامل.
 5. برگزاري نشستهاي علمي ادبي در حوزه هاي علميه و مدارس مختلف به عناوين گوناگون و تهيه سي دي هاي نشست‌ها و قراردادن آنها در اختيار طلاب.

ویژه ها
اوقات شرعی
آمار بازدید
امروز: 82
دیروز: 188
ماه جاری: 3554
امسال: 17141
کل: 95839
کلیه حقوق مادی و معنوی این پایگاه متعلّق به اين موسسه بوده و برداشت مطالب با ذکر مآخذ بلامانع می باشد.